Výchova/Psychologie

Výchova/Psychologie (47)

zluta stuzkaNa první pohled to možná úplně nesouvisí s tématy týkající se dětí, ale opak je pravdou. Potkáte-li pejska se žlutou stužkou na vodítku, zpozorněte. O to více pokud jdete právě s dětmi.

Povědomí o žluté stužce zatím není bohužel příliš známé a to ani mezi pejskaři, ale jedná se o věc velice užitečnou a praktickou. Žlutá stužka na vodítku, popř. i na obojku, žlutá mašle nebo žlutý šátek kolem krku psa, by vás měly upozornit na to, že pes potřebuje více „osobního“ prostoru. Důvody proto mohou být různé a není pravdou, že se automaticky musí jednat o psa agresivního, i když to tak může být. Může jít i o psa, který má zdravotní problémy nebo se zotavuje po operativním zákroku, může jít o zvíře hluché nebo slepé nebo třeba ve speciálním zácviku (slepeckém, policejním nebo třeba canisterapeutickém), které se potřebuje soustředit. Pes se žlutou stužkou může mít problémy se socializací, může být bázlivý, může být z útulku nebo množírny a zvykat si na nové prostředí.

teddy bear 440498 960 720Má mít dítě o prázdninách nějaký režim? Režim je důležitý tím víc, čím je dítě mladší. Malé dítě i o prázdninách cítí únavu. A jak mnohé maminky potvrdí, unavené děti bývají nejen různě rozladěné až protivné, ale mají i častější drobné úrazy. Při snížené pozornosti tak častěji do něčeho narazí či zakopnou. Pravidelný režim je tedy hodně důležitý pro správný fyzický i psychický vývoj dítěte a respektuje jeho takzvané biologické hodiny. Režim ale nemusí být tak striktní jako ve školní dny, kdy děti vstávají do školy brzy a navíc se po nich téměř celé dny chtějí výrazné výkony, a to nejen školní.

kaderniceO tom, kdy a zda stříhat malým dětem vlasy se vedou spory. Určitě jste už slyšeli, že do roka by se dětem, resp. vlasatým miminkům vlásky stříhat neměly, jinak že jim zkrátíte život. V mnoha dalších evropských, asijských i jihoamerických kulturách je první zástřih důležitým obřadem, který se koná nejčastěji už při pojmenování potomka. Je pravda, že se včasným zastřižením vlasů podpoří růst vlasů a vlásky se zhustí? Co si o tom myslíte vy a co tvrdí odborníci?

olej1Léto je v plném proudu, ale to neznamená, že se svým opalovacím krémem máte vyhráno na celou letní sezonu. Pokud už jste otrávení z hledání toho pravého, který je účinný, neškodí zdraví a nezlikviduje vaši peněženku, zkuste sáhnout po něčem jednoduchém a přírodním. Přírodní oleje na rozdíl od drahých opalovacích krémů neobsahují žádné přidané chemické látky, jsou k vaší pokožce šetrné a mohou je bez obav používat i ti nejmenší. Ochranné faktory přírodních olejů pro vás možná budou příjemným překvapením. Vhodnou kombinací s esenciálními oleji lze vyrobit čistě přírodní opalovací olej, který pokožku nejen ochrání před UV zářením, ale může ji i vyživovat. 

repelentní náramekTeplé letní večery, grilování, koupání – to všechno k létu neodmyslitelně patří, ale bohužel také klíšťata a komáři. Jak se jich účinně zbavit? Jednoduchá otázka, ale nelehké řešení. Všichni asi znáte starý dobrý repelent nebo modernější spreje nebo repelentní krémy. Znáte ale repelentní náramky?

na kolech mensiV teplých měsících roku obvykle častěji míříme do přírody na výlety, na vodu či na chalupu... Všichni členové rodiny se dostávají častěji do kontaktu s nejrůznějším bodavým hmyzem, komáry, ovády či vosami, a také s klíšťaty, která sice do říše hmyzu nepatří, ale také se to jimi v přírodě jenom hemží.

Tento problém „neřeší“ snad jen zápecníci, kteří pomalu nevystrčí nos z bytu. Věřte ale, že takoví lidé nevedou zrovna zdravý život, a kromě toho si neužijí radost z pohybu, čerstvého vzduchu a slunce. My se nedejme nějakými „hmyzáky“ odradit. Není třeba se přehnaně bát, raději zkusme nebezpečí zmírnit. Tady jsou osvědčené tipy:

fotky ve skleVětšinu z fotek dnes máme zálohovaných na discích, v počítačích nebo na paměťových kartách. Často ani pořádně nevíme kde a k jejich prohlížení se dostaneme jen výjimečně. Pokud už si je chceme uchovat, sáhneme k tradičnímu rámečku. Zkuste to ale jinak. Vytvořte si originálním způsobem uchované vzpomínky. Výborně se také hodí jako dárek.

modelínaVyrobit si doma vlastní modelínu není vůbec složité. Určitě znáte modurit, fimo hmotu nebo nejrůznější modelovací hmoty z hračkářství nebo papírnictví. Ty se často musí péct v troubě, aby ztvrdly, bývají chemické a nejsou právě nejlevnější. Modelínu si můžete vyrobit sami, z doma dostupných surovin a za pár korun.

techmania 2Chcete-li zažít příjemný den a potěšit své zvídavé děti, navštivte Techmanii v Plzni. Tento výlet vám nezkazí ani déšť a nepříznivé počasí, protože expozice je umístěna do krytého areálu bývalé plzeňské Škodovky. Na sedmi tisících metrech čtvrtečních je moderní centrum plné interaktivních exponátů, projekcí a experimentů, které si každý může vyzkoušet a osahat. Můžete zkoumat, pozorovat, mačkat, otáčet, házet, objevovat, bavit se a při tom všem se současně učit.

cherry jen treseenNáš seriál první pomoci se chýlí ke konci. Zrekapitulovali jsme si vše podstatné z první pomoci a vy víte, jak si poradit. Na závěr nás čeká třešinka na dortu. Podíváme se na mýty a omyly v první pomoci a na to co rozhodně nedělat.